Kiedy warto zainwestować w obrabiarkę konwencjonalną zamiast CNC?
Powszechnie jest wiadomym, że do produkcji części maszyn stosujemy różne typy obrabiarek. Jest wiele klasyfikacji obrabiarek skrawających. Zwróćmy jednak uwagę na ich podział ze względu na sterowanie pracą maszyny. Maszyny konwencjonalne i sterowane CNC (Computerized Numerical Control – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych), to podział uwzględniający kryterium sterowania.
Kiedy warto zainwestować w obrabiarkę konwencjonalną zamiast CNC? To pytanie często zadaje sobie wielu przedsiębiorców zarządzających zarówno dużymi zakładami produkcyjnymi jak i prowadzących mniejsze warsztaty obróbki. W trakcie wielu rozmów z klientami często słyszymy, że potrzebne jest skrócenie czasów w procesie produkcji, ograniczenie błędów i zwiększenie powtarzalności, ograniczenie energochłonności jak i optymalizacja kosztów produkcji.
Obrabiarki sterowane CNC
Maszyny sterowane numerycznie (często tak nazywamy obrabiarki sterowane CNC) są właściwą propozycją dla zrealizowania takich potrzeb. Takie stwierdzenie często pojawia się w rozmowach z klientami czy użytkownikami. Skoro maszyny sterowane numerycznie posiadają tyle zautomatyzowanych funkcji, które poprawią proces produkcji realizowany dziś na bazie maszyn konwencjonalnych, to może lepiej zainwestować w maszynę CNC. Wybór jednak nie jest prosty, gdyż oferta rynkowa jest szeroka, obrabiarka CNC jest nie jednokrotnie droższa od konwencjonalnej. Dodatkowo obrabiarki CNC wymagają specjalistycznej obsługi. Można wyszczególnić zapewne jeszcze inne kryteria wyboru obrabiarki, które mogą skomplikować optymalny zakup. Specjaliści JAFO Marat pomagają w procesie wyboru i zakupu dla optymalnego realizacji potrzeb.
Korzyści i zalety stosowania obrabiarek CNC
Oczywiście, maszyny CNC posiadają niepodważalnie wiele zalet usprawniających proces produkcji. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Do zalet zaliczyć można:
- wyższą wydajność dzięki większej szybkości skrawania,
- możliwość zachowania powtarzalnej jakości obrabianych przedmiotów,
- krótsze cykle produkcyjne,
- mniejsza liczba operatorów,
- możliwa robotyzacja stanowisk,
- zwiększenie elastyczności produkcji,
- energooszczędność w procesie produkcji,
- krótsze czasy wymiany narzędzi,
- możliwość kompleksowej produkcji części stosując centra obróbcze
Możliwość ustawienia parametrów maszyny tak, aby przy jednym uruchomieniu wykonać dużą serię takiego samego detalu przekłada się na szybszy proces produkcji, a tym samym zoptymalizowanie kosztów.
Nowoczesność czy konwencjonalność – co mówią fachowcy
Jednak, czy obrabiarka CNC to idealny wybór dla każdego przedsiębiorcy? Studium przypadku naszych klientów pokazuje, że nie zawsze inwestowanie w maszyny sterowane numerycznie jest uzasadnione.
Dlaczego tak jest? Otóż, część naszych klientów to właściciele przedsiębiorstw, którzy specjalizują się w obróbce jednostkowej, małoseryjnej detali lub produkcji specjalistycznych maszyn i urządzeń. Prowadząc warsztat nastawieni są głównie na klientów, którzy oczekują obróbki detalu w krótkim czasie lub urządzenia dedykowanego ich specyficznym potrzebom.
Jak wspomniano wyżej, obrabiarka CNC ma wiele zalet, jednak należy mieć na uwadze fakt, że przygotowanie maszyny CNC do pracy zajmuje znacznie więcej czasu, niż maszyny konwencjonalnej. W takim wypadku korzystanie z obrabiarki konwencjonalnej daje przedsiębiorcy tę przewagę, że skraca mu to czas przygotowania maszyny do produkcji, gwarantując szybszy proces realizacji zamówienia, a tym samym zadowolenie klienta.
Tak więc, jeśli zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy obrabiarką konwencjonalną a sterowaną numerycznie, zainspiruj się naszym artykułem.
Napisz, skontaktuj się i porozmawiaj ze specjalistami
Nasz zespół to doświadczeni specjaliści, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednią maszynę. Zapewnimy rozwiązanie dla Twoich potrzeb z uwzględnieniem planowanych budżetów, korzyści technicznych oraz planowanego rozwoju.
Przygotuj:
– cel zakupu obrabiarki
– jaki budżet planujesz przeznaczyć na zakup obrabiarki
– czy do zakupu planujesz wykorzystać środki z funduszy zewnętrznych
– jakie rodzaje części będziesz produkował i jaką organizację produkcji planujesz realizować
– jakim parkiem maszynowym operujesz dziś i jaki planujesz na kolejne lata rozwoju
– planujesz zakup obrabiarki czy interesuje Cię kompletna technologia produkcji
– chcesz kupić nową maszynę czy remontować używaną
Zapraszamy do kontaktów.
tel: 62 599 66 66
jarocin@grupamarat.pl