Granulatory

Granulator mułów węglowych jest urządzeniem, które przetwarza materiał z postaci mulistej w postać granulatu. Obecne znalazł on zastosowanie w zakładach wzbogacania węgla kamiennego w obszarze zagospodarowania niskokalorycznych  węglowych mułów węglowych.

Zasadnicza operacja technologiczna jest realizowana w obrotowym bębnie, który jest zapełniany nadawą o ustalonych i kontrolowanych parametrach. Podawanie nadawy do bębna może się odbywać za pomocą przenośnika taśmowego lub innego urządzenia transportującego. Równolegle z nadawą do bębna jest podawany materiał technologiczny – wapno palone, który łącząc się z materiałem zasadniczym powoduje powstawanie granulatu. Wszystkie wyżej opisane czynności odbywają się w trakcie ruchu obrotowego bębna.

Po zakończonym procesie gotowy granulat jest wysypywany przez otwór w dnie bębna bezpośrednio na przenośnik taśmowy. Gotowy granulat może być składowany lub transportowany do dalszych operacji technologicznych zgodnie z jego przeznaczeniem.

Parametry techniczne są każdorazowo dobierane w procesie projektowania na podstawie wytycznych użytkownika.

Poniżej podajemy przykładowe parametry techniczne:

 • założona wydajność: 50 ton / godz. (wartość uzależniona od jakości i parametrów nadawy)
 • moc zainstalowana: ~300 kW
  o   bez napędów przenośników, są dostosowywane są potrzeb konkretnej instalacji
 • wyposażenie maszyny:
  o   jednostka centralna – bęben mieszający o wym.: 6.000 x 3.000 mm
  – regulowane obroty bębna: 25 ÷ 50 obr./min.o   przenośniki taśmowe odbierające granulat i opcjonalnie podające materiał do procesu granulacji – wykonanie indywidualne, dostosowane do potrzeb konkretnej instalacjio   silosy z materiałem technologicznym, wapno palone, wspomagającym proces:
  – pojemność: 18 m3
  – wymiary: 9.200 x 2.300 mm
  – zasuwa nożowa sterowana elektrycznie
  – dozownik celkowy materiału
  – podajnik ślimakowy L=11.000 mm

  o   układ automatycznego smarowania łożyskowania bębna mieszającego